TİGEMER Danışmanlık ve Dış Ticaret Ltd. Şti.

info@tigemer.com

E-MAİL

0850 888 88 44

Bize Ulaşın

Ptsi - Cts 09.00 - 18.00
Pazar KAPALI

Alipaşa Mah. Sülün Cad.
No: 6/1 Çorlu-Tekirdağ

Metalik Silisyum

Metalik Silisyum

Metalik Silisyum Nedir?

Metalik Silisyum Dünyada en fazla bulunan elementlerin başında gelir. Metalik Silisyum kimyasal bir elementtir ve Si kimyasal sembolü ile ifade edilir. Doğada genellikle oksijenle bileşik yaparak oluşturduğu silis yada kuvars olarak bilinen silisyum dioksit (SiO2) olarak bulunur. Atom numarası 14 olan Silisyum yarı iletken bir elementtir. Silisyum diğer bir ifade ile Silikon yeryüzünde saf olarak bulunmayan bir elementtir. Silisyum-Silikon saf olarak bulunmadığı halde farklı metaller ve yer kabuğunda oldukça fazla bulunmaktadır. Genel itibari ile alışım olarak kullanılan bir elementtir.

Metalik Silisyum Görünümü Nasıldır?

Metalik Silisyum – Silikon metalik olarak parlak, sert ama kırılgan bir yapıda olup Mavi-Gri tonlarında bir elementtir.

Metalik Silisyum-Silikon Nasıl Üretilir?

Silisyum tıpkı Magnezyum gibi doğada farklı elementlerde saklı olarak bulunur. Bu durum alaşım olarak Silisyumun farklı teknikler ile üretilmesi sonucunu doğurur.  Saf olarak Silisyum, silisyum oksidin kok kömürü ile elektrikli fırınlarda indirgenmesi sonucu elde edilir ve sonrasında farklı şekillerde alaşımlandırılır.

Metalik Silisyum-Silikon Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Genel olarak Silisyum saflaştırılmadan yada bir miktar işlenerek kullanılmaktadır. Ferrosilikon veya Silisokalsiyum alaşımları ile saf silikon eklenmiş olur. Özellikle döküm, demir çelik üretiminde, alaşımlarda döküm performansını artırmak amacı ile yoğun olarak kullanılmaktadır.

Metalik Silisyum Satış Fiyatı Nedir?

Metalik silisyum tedarik edilen Ülke ve ürün kalitesine bağlı olarak fiyatlarında değişiklik gösterebilir. Özellikle üretimde kullanılan yardımcı malzemelerin fiyat değişikleri ile doğrudan etkilenen Silisyum satış anındaki günlük fiyatlar ile belirlenmektedir.